Kurban Önemli Bir İbadet

Yrd.Doç.Dr.Nimetullah AKIN / Kasım 2011

İlahiyatçı Yrd. Doç. Dr. Nimetullah Akın’dan kurban uyarıları
Müslüman olarak, keseceğimiz kurbana merhametle yaklaşmak ve onun da acı çektiğinin bilincinde olarak, kesim işlemi esnasında mümkün mertebe az acı çekmesini sağlayacak tedbirleri almalıyız.
Yeni bir Kurban Bayramına ulaşmanın arifesinde bulunmaktayız. Bayramlar kendilerinde meydana gelen olaylarla anlam kazanır ve onlarla birlikte anılırlar. Bu bayrama anlam katan en önemli olay hiç şüphesiz kurban kesme ibadetidir. Her sene maddi imkanı yerinde olan Müslümanlar Kurban Bayramında kurban kesip hem Allah’ın emrettiği ibadeti yerine getirir hem de kesemeyen dostları ile birlikte etlerini paylaşırlar.

Tedbir gerek

Bir Müslüman olarak öncelikle keseceğimiz kurbana sevgi ve merhametle yaklaşmak ve onun da bir can taşıdığının, acı çektiğinin bilincinde olarak kesim işlemi esnasında onun mümkün mertebe az acı çekmesini sağlama yönünde tedbirler almak gerekir.

İnsanlık görevi

Hayvanı eziyet ve işkence ile yatırmamak ve bilinçsiz bir şekilde usta olmayan kişilerce kesimini engellemek yine bizim hem dini hem de insanlık görevimizdir. Bunun yanında kesim yerlerimizi iyi belirleyip çevreyi kirletmemek, başkalarına zarar vermemek, sokak ve caddeleri kana bulamamaya da özen göstermek gerekir. Bir başka insanlık görevi de üç beş hatayı eleştirirken dikkatli bir dil kullanarak Müslümanların bu önemli ibadetine dil uzatmamaktır. Hayvan kesimini vahşet olarak göstererek ‘bir günde şu kadar hayvan kesildi’ gibi sözüm ona göstermelik üzüntülü tavır içinde olanların yıl boyunca dünyanın her yerinde et ihtiyacını karşılamak üzere sayısız hayvanın kesiminden habersiz olduklarını düşünmek mümkün değil. Bu ülke insanı olarak bizlere düşen görev ibadet ve geleneklerimizi çatışma fırsatı olarak değil birlik ve beraberlik unsuru olarak görmektir.

İslam’da kurban

İslam Dini’nde, kurban aklı başında, buluğ çağını geçmiş ve hali vakti yerinde olan Müslümanın belli bir hayvanı belli bir günde kesmesi gerektiğini ifade eden bir ibadettir. Kurban Kevser Suresi 2. Ayeti’nde geçen ‘Rabbin için namaz kıl ve kurban kes’ emri ile vacip olmuştur. Bunun dışında Kur’an-ı Kerim’de kurban ibadeti ile ilgili olarak şu ifadeler yer almaktadır. ‘… Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.’(Hacc 22/28)

Yine sevgili Peygamberimiz hem kendisi kurban kesmiş hem de müminlere kesmeyi tavsiye etmiştir. Bu konuda hadis kitaplarında birçok rivayet vardır. Sevgili Peygamberimiz kurban kesme emri geldikten itibaren vefat edinceye kadar her sene kurban kesmiş ve ‘Gücü yettiği halde kurban kesmeyen bizim namazgâhımıza yaklaşmasın’ buyurmuştur. (İbn Mace, Edahi, 2).